Kompozytowe rowery wytwarzane z termoplastów.Wytwarzanie rowerów kompozytowych na dobre zagościło już na rynku europejskim i światowym. Trend ten jest widoczny głównie w przypadku rowerów sportowych oraz elektrycznych – gdzie masa odgrywa najważniejszą rolę.
Jednak ceny rowerów wytwarzanych głównie z materiałów duroplastycznych ze wzmocnieniem węglowym są ciągle wysokie, ponieważ związane jest to głównie z dwoma czynnikami:
– wysokimi cenami włókien węglowych
– drogą (czasochłonną) metodą wytwarzania – przeważnie z wykorzystaniem Autoclawu
Dlatego Instytut Konstrukcji Lekkich i Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych (ILK/TU Dresden) wraz z firmą Rehau podeszli do tematu zupełnie inaczej.
Zaproponowali wykorzystanie termoplastycznych osnów ze wzmocnieniem tekstylnym – czyli termoplastycznych płyt organicznych (thermoplastic organo sheets) w połączeniu z wtryskiem.
Wstępne przeformowanie termoplastycznych płyt organicznych następuje w podgrzanej formie zainstalowanej na odpowiednich wymiarów wtryskarce, a następnie następuje wtrysk tworzywa pozwalającego na wypełnienie przestrzeni takich jak żeberka, czy zgrubienia. Możliwe jest również zastosowanie tworzywa sztucznego z włóknem długim bądź krótkim (definiowane stosunkiem średnicy włókna do jego długości).
Jako, że proces jest bardzo krótki, można ewidentnie skrócić czas pozwalający na wykonanie gotowego elementu ramy (liczony w sekundach, a nie godzinach jak w przypadku metody Autoclawu, albo worka), co pozytywnie wpływa na koszt całej struktury.
Pamiętać należy jednak również o wadach tej metody. Przeformowywanie materiałów
Tegoroczne targi JEC World 2025 w Paryżu, obchodzące 60-lecie istnienia, jasno pokazały, że kompozyty na bazie włókien naturalnych –…
W świetle coraz bardziej ambitnych celów klimatycznych, zaostrzających się regulacji oraz presji społecznej, rok 2024/2025…
Rok 2024 potwierdził kluczową rolę materiałów kompozytowych w nowoczesnych sektorach przemysłu. Całkowita wielkość rynku materiałów…
Włókna węglowe (ang. carbon fibres) to jedno z najważniejszych osiągnięć współczesnej inżynierii materiałowej. Dzięki wyjątkowej kombinacji…
Czy kompozyty mogą być materiałami cyrkularnymi? Wbrew powszechnym mitom, odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak. Choć wiele osób…
Przez wiele lat Polska była postrzegana jako "montownia Europy", gdzie importowane półprodukty składano w gotowe…