Kompozytowe rowery wytwarzane z termoplastów.Wytwarzanie rowerów kompozytowych na dobre zagościło już na rynku europejskim i światowym. Trend ten jest widoczny głównie w przypadku rowerów sportowych oraz elektrycznych – gdzie masa odgrywa najważniejszą rolę.
Jednak ceny rowerów wytwarzanych głównie z materiałów duroplastycznych ze wzmocnieniem węglowym są ciągle wysokie, ponieważ związane jest to głównie z dwoma czynnikami:
– wysokimi cenami włókien węglowych
– drogą (czasochłonną) metodą wytwarzania – przeważnie z wykorzystaniem Autoclawu
Dlatego Instytut Konstrukcji Lekkich i Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych (ILK/TU Dresden) wraz z firmą Rehau podeszli do tematu zupełnie inaczej.
Zaproponowali wykorzystanie termoplastycznych osnów ze wzmocnieniem tekstylnym – czyli termoplastycznych płyt organicznych (thermoplastic organo sheets) w połączeniu z wtryskiem.
Wstępne przeformowanie termoplastycznych płyt organicznych następuje w podgrzanej formie zainstalowanej na odpowiednich wymiarów wtryskarce, a następnie następuje wtrysk tworzywa pozwalającego na wypełnienie przestrzeni takich jak żeberka, czy zgrubienia. Możliwe jest również zastosowanie tworzywa sztucznego z włóknem długim bądź krótkim (definiowane stosunkiem średnicy włókna do jego długości).
Jako, że proces jest bardzo krótki, można ewidentnie skrócić czas pozwalający na wykonanie gotowego elementu ramy (liczony w sekundach, a nie godzinach jak w przypadku metody Autoclawu, albo worka), co pozytywnie wpływa na koszt całej struktury.
Pamiętać należy jednak również o wadach tej metody. Przeformowywanie materiałów
📅 Data: 4–6 lutego 2025📍 Miejsce: Ptak Expo Warsaw Composite Poland 2024 to międzynarodowe forum, które gromadzi ekspertów, naukowców…
Automated Fiber Placement (AFP), czyli automatyczne układanie włókien, to innowacyjna technologia stosowana w przemyśle kompozytowym,…
EUCIA (European Composites Industry Association) to wiodąca organizacja reprezentująca europejski przemysł kompozytowy. Jej celem jest…
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku, Kompozyty.net życzy Wam innowacyjnych pomysłów, trwałych więzi…
Zapraszamy Członków Polskiego Klastra Technologii Kompozytowych do udziału w nadchodzących wydarzeniach branżowych, w których Polski…
Już w lipcu 2025 roku światowe środowisko naukowe i przemysłowe zajmujące się materiałami kompozytowymi spotka…