Bardzo ciekawe rozwiązanie zaproponowała firma Omni Tanker Holdings (Australia), wraz z partnerami projektu GreenStorm Solutions (Australia), a mianowicie kompozytową cysternę do przewożenia różnego rodzaju chemikaliów. Według pomysłodawców kompozytowa cysterna jest o połowę lżejsza od standardowych rozwiązań stalowych lecz pozwana na przewożenie takiej samej ilości cieczy, co pozwala oczywiście na redukcję paliwa, niższą emisję dwutlenku węgla oraz co najważniejsze niższa masa pojazdu pozwala na zwiększenie ilości transportowanej cieczy.
Zastosowanie kompozytów pozwoliło również poprawić odporność chemiczną cysterny – co automatycznie zwiększa żywotność oraz ogranicza ilość koniecznych przeglądów oraz serwisów. Według pomysłodawców dodatkowo konstrukcja kompozytowa pozwala na łatwe czyszczenie (mycie) wnętrza cysterny, co umożliwia transport różnego rodzaju chemikaliów. Ciekawa również jest informacja od producentów dotycząca ceny kompozytowej cysterny, która nie odbiega od cen klasycznych rozwiązań. Omni Tanker Holdings po zdobyciu rynku australijskiego ma również nadzieję na zainteresowanie odbiorców europejskich.
Polski Klaster Technologii Kompozytowych dostrzega ogromny potencjał współpracy z singapurskimi firmami, zwłaszcza w kontekście wydarzenia…
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) we współpracy z ekspertami z branży budowlanej opracowała anglojęzyczny raport…
Platforma RESC4EU zostanie oficjalnie otwarta podczas 13. Międzynarodowych Targów KOMPOZYT-EXPO®, które odbędą się w dniach 16-17 października 2024 roku w Krakowie.…
Mazowsze czerpie korzyści z owocnej współpracy polsko-niemieckiej w obszarze nauki i badań, co ma ogromny…
Z ogromną radością informujemy, że Międzynarodowe Targi Materiałów, Technologii i Wyrobów Kompozytowych KOMPOZYT-EXPO, organizowane corocznie…
Szanowni Członkowie Polskiego Klastra Technologii Kompozytowych oraz Przyjaciele Branży Kompozytowej! Z ogromną przyjemnością pragniemy zaprosić…