Cały artykuł, oferta w magazynie branżowym Lightweight
Skrót artykułu:
Autorzy z Politechniki Wrocławskiej przedstawiają badania nad projektowaniem, wytwarzaniem i testowaniem lekkich kompozytowych zbiorników do magazynowania wodoru. W kontekście wzrostu zapotrzebowania na wodór jako nośnik energii, istotnym wyzwaniem jest rozwój wydajnych zbiorników magazynujących. Analizują zastosowanie włókna węglowego oraz szklanego, z uwzględnieniem ograniczeń dotyczących produkcji i popytu na wodór.
Zbiorniki typu IV, o których mowa w artykule, składają się z polimerowego linera oraz nośnego oplotu z włókien ciągłych. Produkcja linera obejmuje zgrzewanie cylindra do czasz, a oplot nośny tworzony jest z sześciu warstw włókien szklanych, z różnymi kątami nawijania.
Autorzy opisują również proces walidacji zbiorników, w tym test ciśnienia rozrywającego przeprowadzony w kontrolowanych warunkach, który pomaga ocenić wytrzymałość i funkcjonalność zbiornika. W badaniach wykorzystano również innowacyjne techniki, jak wbudowanie czujników światłowodowych i siatek Bragga, aby umożliwić monitorowanie odkształceń i ciśnienia zarówno wzdłużnie, jak i obwodowo w strukturze zbiornika.
Przy ciśnieniu 357 bar zbiornik uległ zniszczeniu, co spełniło wymogi testu, potwierdzając, że zbiornik został poprawnie zaprojektowany z odpowiednim współczynnikiem bezpieczeństwa dla pracy przy 100 bar. Zniszczenie dotyczyło tylko oplotu nośnego, zachowując szczelność linera.
Odkształcenie objętościowe zbiornika na poziomie 10,6% podczas zniszczenia wskazuje na potencjał przeprowadzania badań nieniszczących podczas eksploatacji, co jest korzystne w porównaniu z zbiornikami stalowymi. Pozytywny wynik testu ciśnienia rozrywającego umożliwił produkcję kolejnego zbiornika z systemem monitorowania, co otwiera nowe możliwości w zakresie wykorzystania badań nieniszczących dla dalszego rozwoju i bezpiecznej eksploatacji zbiorników kompozytowych do przechowywania wodoru.
dodatkowe informacje na Wodorowe.Info
W 2022 roku podczas targów JEC World, Sojusz European Flax and Hemp Alliance zaprezentował pierwszy…
Na podstawie artykułu naukowego „A comparison of compounding processes and wood type for wood fibre–PP composites” (Bledzki…
Targi JEC World 2025, które odbyły się w dniach 4–6 marca w centrum wystawienniczym Paris…
Targi JEC World 2025, które odbyły się w dniach 4–6 marca w Paryżu, były świadkiem…
GreenOffshoreTech to unikalny projekt finansowany ze środków Unii Europejskiej, który został wyróżniony przez OECD jako przykład…
Już w dniach 10-11 kwietnia 2025 r. w malowniczym Hotelu Zamek Topacz Resort & Art…