Fraunhofer Institute for Structural Durability and System Reliability LBF zainicjował nowy projekt skupiający się na skuteczności czujników światłowodowych w monitorowaniu procesu infuzji próżniowej podczas produkcji dużych elementów kompozytowych.
Projekt Infuzja 4.0
Infusion 4.0, projekt finansowany przez niemieckie Federalne Ministerstwo Gospodarki i Energetyki, będzie prowadzony przez firmę Fraunhofer i jej partnera MT Aerospace AG. MT produkuje duże elementy z CRFP z zastosowaniem procesów infuzji próżniowej wzmocnione włóknem węglowym (CFRP). W procesie infuzji próżniowej, sucho zawinięte preformy są wkładane do worka próżniowego i jest infiltrowany żywicą, obracając się powoli element w piecu. Według firm, inteligentne czujniki są niezbędne do monitorowania frontu przepływu żywicy oraz do optymalizacji procesu. Naukowcy z firmy Fraunhofer LBF integrują czujniki światłowodowe w elemencie już w trakcie procesu nawijania w różnych pozycjach. Czujniki te kontrolują front żywicy na tym etapie produkcji.
Czujniki światłowodowe
Według Instytutu Fraunhofera, w miejscu, gdzie żywica styka się z suchymi włóknami, umieszczone sensory optyczne a sygnały są przekazywane z elementu w piecu do komputera zewnętrznego monitorującego. Pozycja czujnika na wirtualnym elemencie pozwala pozyskać informacje, kiedy front infiltracji do czujnika.
„Po raz pierwszy otrzymujemy przejrzyste informacje dotyczące procesu produkcji tych elementów grubościennych”, powiedział Martin Lehmann, pracownik naukowy Fraunhofer LBF. „Zwiększa to niezawodność procesu w przypadku infuzji próżniowej”.
Zalety nowego procesu produkcyjnego
Według Lehmanna nowy proces produkcyjny może zwiększyć stabilność procesu, a informacje uzyskane w wyniku monitorowania przepływu żywicy mogą pomóc w zapewnieniu powtarzalności i jakości nowego produktu, umożliwiając w razie potrzeby interwencję podczas produkcji.
Source: Fraunhofer and Materials Today
Zobacz również:
Przemysł kompozytowy znajduje się dziś w centrum uwagi globalnych rynków. Rosnące zapotrzebowanie na lekkie i…
Polska stoi u progu rewolucji technologicznej: lekkie, wytrzymałe i ekologiczne materiały kompozytowe mają stać się…
Poznaj świat, w którym lekkie, wytrzymałe i odporne materiały kompozytowe rewolucjonizują architekturę i infrastrukturę. Film…
W Małopolsce powstaje nowoczesna przestrzeń, która znacząco wzmocni współpracę nauki z przemysłem – Centrum Zaawansowanych Rozwiązań…
Wyobraź sobie, że jesteś przedsiębiorcą z Polski, który chce nie tylko rozwijać swoją firmę, ale…
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego uruchomiło nowoczesny portal „Usługi dla Nauki”, który ma na celu stworzenie…