KTH Royal Institute of Technology (Sztokholm, Szwecja), szwedzki instytut badawczy i grupa badawcza Innventia i Swerea donoszą, że opracowali prototyp pojazdu, w którym wykorzystano włókna węglowe na bazie ligniny w konstrukcji dachu i elektrod w bateriach. (Za Composite Today)
Obecnie większość włókien węglowych wytwarza się z prekursora o nazwie poliakrylonitryl (PAN), który notabene jest bardzo drogi. Natomiast lignina, to składnik ścianek komórkowych prawie wszystkie roślin, rosnących na suchym lądzie, i predestynuje do miana alternatywnego i tańszego źródła prekursora. Lignina jest drugim najczęściej występującym polimerem naturalnym na świecie, ustępuje tylko z celulozie.
Göran Lindbergh, profesor inżynierii chemicznej w KTH, twierdzi, że stosowanie ligniny jako materiału na elektrody pozwoli produkować akumulatory, a nawet jak w tym przypadku z surowców odnawialnych, z produktów ubocznych powstających podczas wytwarzania masy papierniczej.
„Lekkość materiału jest szczególnie ważna w przypadku samochodów elektrycznych, ponieważ wtedy akumulatory wystarczą na dłuższą jazdę” Lindbergh wspomniał również, że „Włókna węglowe na bazie ligniny są znacznie tańsze niż zwykłe włókna węglowe. W przeciwnym razie baterie wykonane z z włókien na bazie ligniny byłyby do odróżnienia od zwykłych baterii.”
Lindbergh zaznaczył, że nareszcie można łączyć elementy nadwozia wykonane z włókna węglowego oraz akumulatory z elektrodami na bazie ligniny i jednocześnie kontrolować obciążenia mechaniczne i magazynować energię elektryczną.
Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie, ze względu na promocję włókien węglowych na bazie ligniny. Obecnie rynek kompozytów węglowych boryka się z wysokimi cenami klasycznych włókien węglowych generowanych głównie przez wysoką cenę prekursorów (PAN). Oczywiście znane są informacje, że ceny klasycznych włókien węglowych znacznie się obniżyły – można już zakupić większe ilości włókien z Chin w cenie ok. 14$ za kilogram rowingu, bądź rosyjskich w okolicach 20$ za kilogram – jednak to właśnie wzmocnienie i czas wytwarzania wpływa bezpośrednio na cenę pojedynczego elementu kompozytowego. Znalezienie alternatywy dla drogich włókien węglowych pozwoli w krótkim czasie na przyśpieszenie rozwoju rynku kompozytowego na świecie.
W 2022 roku podczas targów JEC World, Sojusz European Flax and Hemp Alliance zaprezentował pierwszy…
Na podstawie artykułu naukowego „A comparison of compounding processes and wood type for wood fibre–PP composites” (Bledzki…
Targi JEC World 2025, które odbyły się w dniach 4–6 marca w centrum wystawienniczym Paris…
Targi JEC World 2025, które odbyły się w dniach 4–6 marca w Paryżu, były świadkiem…
GreenOffshoreTech to unikalny projekt finansowany ze środków Unii Europejskiej, który został wyróżniony przez OECD jako przykład…
Już w dniach 10-11 kwietnia 2025 r. w malowniczym Hotelu Zamek Topacz Resort & Art…