Technologie

Drukarka 3D – druk elementów kompozytowych

Druk 3D istnieje już od dłuższego czasu. O wiele dłużej niż większość ludzi zdaje sobie z tego sprawę. Pomysł ten został po raz pierwszy wprowadzony w latach 90-tych, ale dopiero niedawno wszedł do głównego nurtu. Wydaje się, że głównym powodem wolnego rozwoju był brak możliwości drukowania 3D czegoś więcej niż tylko tworzyw sztucznych.
Markforged jest firmą, która zmienia reguły gry w zakresie drukowania mocniejszych i bardziej wytrzymałych części. Jej założyciele wywodzą się z branży sportów samochodowych, gdzie dostrzegli potrzebę tworzenia działających prototypów i części produkcyjnych szybko i tanio.
Przenieśli swoje doświadczenie w zakresie wysokiej precyzji do świata druku 3D. Markforged nie chciał jednak stworzyć po prostu kolejnej drukarki biurkowej. Chcieli stworzyć coś, co mogłoby zostać wprowadzone do firm i być używane przez najlepszych inżynierów i projektantów na świecie.

Druk kompozytu ze wzmocnieniem węglowym; źródło:compositesweekly.com


Firma Markforged od początku znała swój rynek. Ich plan polegał na stworzeniu atrakcyjnej cenowo, wysokiej klasy, kompaktowej drukarki 3D, która mogłaby wytwarzać prototypy i elementy wykorzystywane w seryjnej produkcji. Mark One wywołał spore poruszenie w branży kilka lat temu.
Była to pierwsza na świecie drukarka 3D drukująca z włókna węglowego.

Drukarki 3D Markforged wykorzystują technologię Continuous Fiber Fabrication (CFF). Oznacza to, że mogą one układać ciągłe pasma włókien kompozytowych takich jak włókno szklane, kevlar czy włókno węglowe wewnątrz drukowanych 3D plastikowych części, aby zwiększyć ich wytrzymałość. Dzięki CFF, możliwe jest stworzenie części tak wytrzymałych jak te, które można uzyskać tylko w technologiach kompozytowych, ciągu kilku godzin.

Druk kompozytu ze wzmocnieniem węglowym; źródło:digitalengineering247.com

Obecnie wchodzą na rynek z kolejnym swoim produktem Mark Two.

Oficjalnym dystrybutorem marki jest firma DPS Software Sp. z o.o. należąca do partnerów Polskiego Klastra Technologii Kompozytowych.

W znaczeniu umieszczamy broszurę, która przybliży Państwu możliwości tych urządzeń.

Share
Disqus Comments Loading...
Autor
Redakcja Kompozyty.net

Powiązane

Życzenia Świąteczne

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku, Kompozyty.net życzy Wam innowacyjnych pomysłów, trwałych więzi…

% dni temu

Nadchodzące wydarzenia branżowe – zapraszamy do udziału i wystąpień

Zapraszamy Członków Polskiego Klastra Technologii Kompozytowych do udziału w nadchodzących wydarzeniach branżowych, w których Polski…

% dni temu

24. Międzynarodowa Konferencja Materiałów Kompozytowych (ICCM24) – kluczowe wydarzenie dla branży kompozytów

Już w lipcu 2025 roku światowe środowisko naukowe i przemysłowe zajmujące się materiałami kompozytowymi spotka…

% dni temu

ExxonMobil rozszerza zastosowanie innowacyjnej technologii przetwarzania prętów zbrojeniowych na rynki globalne

Źródło informacji: JEC Composites Wiodący koncern paliwowo-chemiczny ExxonMobil poinformował o zawarciu porozumienia licencyjnego, które umożliwi komercyjne wykorzystanie…

% dni temu

Nowe możliwości finansowania projektów w dziedzinie zaawansowanych materiałów – konkursy UE w 2025 roku

Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie w rozwój zaawansowanych materiałów, w tym technologii kompozytowych, oferując szereg…

% dni temu

Wyniki ankiety Polskiego Klastra Technologii Kompozytowych – priorytety na przyszłość

Polski Klaster Technologii Kompozytowych przeprowadził ankietę wśród swoich członków, aby lepiej zrozumieć potrzeby i oczekiwania…

% dni temu