Jak co roku jesienią odbyła się wystawa Composite Europe w Stuttgarcie, na której licznie pojawiły się firmy z branży kompozytowej zajmujące się nie tylko wytwarzaniem kompozytów, ale również maszyn do produkcji struktur kompozytowych oraz dostawcy różnego rodzaju komponentów i materiałów pomocniczych. W ramach Targów zorganizowano również wystawę samochodów Formuły Student oraz przyznano nagrody organizacji FV K. Na Trzech halach wystawowych można było zobaczyć nowoczesne Technologie z zakresu wytwarzania materiałów kompozytowych jak również nowe materiały pozwalające osiągnąć jeszcze lepsze efekty w krótszym czasie. Na wystawie prezentowały się również liczne klastry branży kompozytowej z obszaru Niemiec jak również Europy zachodniej.
W tym roku targi zaoferowały miejsce dla grupy studentów wytwarzających własne pojazdy wyścigowe. Dzisiaj chcielibyśmy przedstawić kilka zdjęć pojazdów wykonanych przez studentów w ramach formuła student przedstawionych na targach.
Formuła Student – międzynarodowa seria prestiżowych zawodów dla inżynierskich zespołów uniwersyteckich organizowana rokrocznie przez organizację SAE International. Studenci z najlepszych uniwersytetów i politechnik z całego świata przez rok projektują, konstruują i budują bolid wyścigowy, aby po odbytej fazie testów ścigać się na największych i najsłynniejszych torach wyścigowych na świecie, jak chociażby brytyjskie Silverstone.
W tym roku następujące grupy studentów przedstawiały swoje prace:
* Team municHMotorsport Ze szkoły wyższej w Monachium
* Team Rennschmiede Pforzheim e.V. Ze szkoły wyższej w Pforzheim e.V.
* Team Ka-RaceIng e.V. Karlsruher Institut für Technologie (KIT).
* Team Race – Ing. Wyższej szkoły technicznej z Dortmundu.
Wszystkie kompozytowe elementy pojazdów zostały wykonane metodą infuzji zwanej potocznie metodą „worka”. Należy zaznaczyć, że studenci wkładają bardzo dużo inwencji twórczej w opracowanie nowych elementów swoich bilidów i dzięki temu są w swojej karierze zawodowej nie mają problemów ze znalezieniem zatrudnienia. W Polsce uczelnie również posiadają swoje drużyny Formuła Student i miejmy nadzieję, że w przyszłym roku uda się zaprezentować te rozwiązania na Composite Europe 2018 w Stuttgarcie. My w każdym razie postaramy się pomóc.
Automated Fiber Placement (AFP), czyli automatyczne układanie włókien, to innowacyjna technologia stosowana w przemyśle kompozytowym,…
EUCIA (European Composites Industry Association) to wiodąca organizacja reprezentująca europejski przemysł kompozytowy. Jej celem jest…
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku, Kompozyty.net życzy Wam innowacyjnych pomysłów, trwałych więzi…
Zapraszamy Członków Polskiego Klastra Technologii Kompozytowych do udziału w nadchodzących wydarzeniach branżowych, w których Polski…
Już w lipcu 2025 roku światowe środowisko naukowe i przemysłowe zajmujące się materiałami kompozytowymi spotka…
Źródło informacji: JEC Composites Wiodący koncern paliwowo-chemiczny ExxonMobil poinformował o zawarciu porozumienia licencyjnego, które umożliwi komercyjne wykorzystanie…