Targi

Composite Europe w Stuttgarcie Formuła Student

Jak co roku jesienią odbyła się wystawa Composite Europe w Stuttgarcie, na której licznie pojawiły się firmy z branży kompozytowej zajmujące się nie tylko wytwarzaniem kompozytów, ale również maszyn do produkcji struktur kompozytowych oraz dostawcy różnego rodzaju komponentów i materiałów pomocniczych. W ramach Targów zorganizowano również wystawę samochodów Formuły Student oraz przyznano nagrody organizacji FV K. Na Trzech halach wystawowych można było zobaczyć nowoczesne Technologie z zakresu wytwarzania materiałów kompozytowych jak również nowe materiały pozwalające osiągnąć jeszcze lepsze efekty w krótszym czasie. Na wystawie prezentowały się również liczne klastry branży kompozytowej z obszaru Niemiec jak również Europy zachodniej.
W tym roku targi zaoferowały miejsce dla grupy studentów wytwarzających własne pojazdy wyścigowe. Dzisiaj chcielibyśmy przedstawić kilka zdjęć pojazdów wykonanych przez studentów w ramach formuła student przedstawionych na targach.
Formuła Student – międzynarodowa seria prestiżowych zawodów dla inżynierskich zespołów uniwersyteckich organizowana rokrocznie przez organizację SAE International. Studenci z najlepszych uniwersytetów i politechnik z całego świata przez rok projektują, konstruują i budują bolid wyścigowy, aby po odbytej fazie testów ścigać się na największych i najsłynniejszych torach wyścigowych na świecie, jak chociażby brytyjskie Silverstone.
W tym roku następujące grupy studentów przedstawiały swoje prace:
* Team municHMotorsport Ze szkoły wyższej w Monachium
* Team Rennschmiede Pforzheim e.V. Ze szkoły wyższej w Pforzheim e.V.
* Team Ka-RaceIng e.V. Karlsruher Institut für Technologie (KIT).
* Team Race – Ing. Wyższej szkoły technicznej z Dortmundu.

Samochody kompozytowe

 

Wszystkie kompozytowe elementy pojazdów zostały wykonane metodą infuzji zwanej potocznie metodą „worka”. Należy zaznaczyć, że studenci wkładają bardzo dużo inwencji twórczej w opracowanie nowych elementów swoich bilidów i dzięki temu są w swojej karierze zawodowej nie mają problemów ze znalezieniem zatrudnienia. W Polsce uczelnie również posiadają swoje drużyny Formuła Student i miejmy nadzieję, że w przyszłym roku uda się zaprezentować te rozwiązania na Composite Europe 2018 w Stuttgarcie. My w każdym razie postaramy się pomóc.

Share
Disqus Comments Loading...
Autor
Redakcja Kompozyty.net

Powiązane

Łopaty turbin wiatrowych: czas zamknąć obieg materiałów kompozytowych

Od raportu WindEurope 2020 do strategicznych kierunków branży w 2025 roku Łopaty turbin wiatrowych stały…

% dni temu

Pręty kompozytowe w budownictwie i infrastrukturze: stan obecny, trendy i perspektywy rozwoju w Polsce, Europie i na świecie

Wprowadzenie Współczesne budownictwo i infrastruktura stoją przed wyzwaniami związanymi z trwałością, odpornością na korozję, ekologią…

% dni temu

Współpraca przemysłowa i transfer technologii – kompozyty jako kluczowy obszar współpracy Chin i Europy Środkowo-Wschodniej

W dniach 13–16 maja 2025 r. w Nanjing (Chiny) odbyły się targi 2025 China-CEEC Young Science…

% dni temu

🇪🇺 Polski Klaster Technologii Kompozytowych na European Industry Days 2025 w Rzeszowie

W dniach 5–6 czerwca 2025 r. Rzeszów stał się centrum przemysłowej debaty Europy. W ramach prestiżowego wydarzenia European…

% dni temu

Współpraca z Koreą Południową – Polski Klaster Technologii Kompozytowych gospodarzem spotkania delegacji Kcarbon w Krakowie

9 czerwca 2025 r. w Krakowie, w Centrum Szkła i Ceramiki, odbyło się polsko-koreańskie spotkanie branżowe…

% dni temu

Polski Klaster Technologii Kompozytowych na European Lightweighting Network Conference 2025

W dniach 4–5 czerwca 2025 r. w siedzibie Łukasiewicz – Krakowskiego Instytutu Technologicznego odbyła się V Międzynarodowa Konferencja European Lightweighting…

% dni temu