Deutsche Forschungsgemeinschaft (DFG, Niemiecka Fundacja Badawcza) podjęła decyzję o wsparciu w ciągu najbliższych czterech lat kwotą 12 mln euro Centrum Współpracy Badawczej (CRC)/Transregio 280 „Beton zbrojony włóknem węglowym” stworzonego pomiędzy Technische Universität Dresden, oraz RWTH Aachen.
Zbrojenie betonu włóknem węglowym daje zupełnie nowe możliwości projektowe i konstrukcyjne w budownictwie. Przyczyną tego jest jego bardzo wysoka wytrzymałość i możliwość nałożenia bardzo niewielkiej ilości betonu o grubości zaledwie kilku milimetrów, ponieważ węgiel, w przeciwieństwie do stali konstrukcyjnej, nie rdzewieje. Pomyślne wykorzystanie nowego materiału, który w roku 2016 otrzymał nagrodę German Future Prize, wymaga jednak zupełnie nowych strategii projektowych i produkcyjnych, które są badane w tym projekcie.
Do tej pory wzmocnienia tekstylne były powlekane i utwardzane przed rozpoczęciem produkcji komponentów budowlanych. Proces ten nazywany jest konsolidacją offline. Te sztywne półprodukty nie nadają się do produkcji skomplikowanych komponentów w oparciu o nowe, cyfrowe i ciągłe procesy ręcznej produkcji (w tym drukowanie betonu 3D i wytłaczanie betonu).
Dlatego ITA bada w podprojekcie B02 CRC/Transregio, w jaki sposób etapy formowania i konsolidacji są przesuwane w czasie przez systemy prepregów do procesu betonowania i jak mogą być one stosowane w ramach nowych cyfrowych procesów produkcji ciągłej. Oprócz ustalonych mechanizmów utwardzania, takich jak ciepło lub promieniowanie UV, badane są również nowe podejścia. Te nowe podejścia obejmują aktywację poprzez alkaliczność betonu, mikrofale i indukcję.
Źródło: JEC Magazine, RWTH Achen, TU Dresden
W 2022 roku podczas targów JEC World, Sojusz European Flax and Hemp Alliance zaprezentował pierwszy…
Na podstawie artykułu naukowego „A comparison of compounding processes and wood type for wood fibre–PP composites” (Bledzki…
Targi JEC World 2025, które odbyły się w dniach 4–6 marca w centrum wystawienniczym Paris…
Targi JEC World 2025, które odbyły się w dniach 4–6 marca w Paryżu, były świadkiem…
GreenOffshoreTech to unikalny projekt finansowany ze środków Unii Europejskiej, który został wyróżniony przez OECD jako przykład…
Już w dniach 10-11 kwietnia 2025 r. w malowniczym Hotelu Zamek Topacz Resort & Art…