Nawijanie czy wyplatanie

Odwieczne pytanie konstruktorów kompozytów – nawijać czy wyplatać struktury kompozytów o profilu zamkniętym. Na poniższym zdjęciu pokazano przykłady wytwarzanych elementów kompozytowych za pomocą wyplatania bądź nawijania. jak można zauważyć elementy o bardziej skomplikowanym kształcie czyli trójniki Czwórnik i elementy zakrzewione wykonane zostały metodą oplatania z tego względu, że kształt uniemożliwiał zainstalowanie ich na nawijarce. W przypadku elementów prostych takich jak rury bądź zbiorniki wykorzystano proces nawijania ze względu na nieskomplikowany rozkład naprężeń oraz geometrię. Proces nawijania na rdzeniu w kształcie trójnika bądź czwórnika jest procesem wyjątkowo skomplikowanym, wymagającym wielu kroków technologicznych, a w przypadku wytwarzania wielkoseryjnego dużą rolę odgrywa szybkość wytwarzania jak również automatyzacja procesu. Proces nawijania system jest jedynie procesem półautomatyczna i konieczny jest stały nadzór pracownika. Pełną automatyzację oferuje proces wyplatania, w którym to wyplatarka bądź oplatarka zintegrowana jest z manipulatorem zapewniający wysoką powtarzalność oraz pełną automatyzację procesu. Zaangażowanie pracownika ograniczone jest jedynie do naciśnięcia przycisku start.

Obecnie wytwarza się zbiorniki np. do zastosowania w pojazdach samochodowych zasilanych CNG, objiema metodami i w obu przypadkach sprawdzają się one doskonale. Jedynie można zauważyć, że zbiorniki wyplatane są o kilka procent lżejsze.

Share
Disqus Comments Loading...
Autor
Andrzej Czulak

Powiązane

Polska prezentuje innowacje w technologiach kompozytowych na Global Industry w Paryżu

W ramach wystąpień na prestiżowych targach Global Industry w Paryżu, Polska stanęła na wysokości zadania,…

% dni temu

Targi GLOBAL INDUSTRIE 2024

Z ogromną przyjemnością zapraszamy do odwiedzenia naszego stoiska na prestiżowych targach GLOBAL INDUSTRIE International Trade…

% dni temu

Międzynarodowe konsorcjum uruchamia inicjatywę wspierającą europejskie firmy w budowie odpornych łańcuchów dostaw

Oslo, Norwegia, 9 marca 2024 - Konsorcjum ResC4EU z dumą ogłasza uruchomienie swojej inicjatywy współpracy…

% dni temu

Polski Klaster Technologii Kompozytowych: Na Froncie Innowacji w Druku 3D

W obliczu nieustannie rosnącej roli technologii druku 3D w przemyśle produkcyjnym, Polski Klaster Technologii Kompozytowych…

% dni temu

1. “Ukrainian – Polish – German Virtual Meeting”

“Modern composite and construction materials and technologies today and in the future” Wirtualne spotkanie polsko-niemiecko-ukraińskie…

% dni temu

Wspólnie ku Przyszłości Wodorowej: Kluczowe Spotkanie w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego

W dynamicznie rozwijającym się świecie technologii wodorowych, Polski Klaster Technologii Kompozytowych miał zaszczyt uczestniczyć w…

% dni temu