ciekawe produkty kompozytowe

Laminaty węglowe z możliwością zmiany kształtu

Autor: Marcin Godzierz

W ostatnim czasie na stronie prestiżowego czasopisma „Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America” szwedzcy autorzy z KTH Royal Institute of Technology opublikowali artykuł dotyczący odkształcalnych kompozytów typu CFRP. Czy to kolejny krok do rewolucji w sektorze lotniczym i kosmicznym?

Rys. 1 Schemat morficznego kompozytu CFRP, a)zdjęcie SEM, b)zdjęcie LM, c) schemat działania

Opisany przez autorów kompozyt składa się z warstw laminatu węglowego przedzielonych stałych elektrolitem, czyli tak naprawdę baterią typu Li-ION o grubości kilku milimetrów (Rys. 1). Uzyskany w ten sposób materiał miał gęstość na poziomie 1.6 gm/cm3, co czyni go nawet lżejszym od komercyjnych kompozytów CFRP. Ponadto, obecność baterii litowo-jonowej pozwoliła autorom na uzyskanie znacznych odkształceń kompozytu w polu elektrycznym, bez zniszczenia samego materiału (Rys. 2)!

Rys.2 Fotografie zarejestrowane podczas prób w polu elektrycznym

Taki materiał, jeśli tylko zachowa większość swoich właściwości mechanicznych (tj. sztywność i wytrzymałość na rozciąganie), jest potencjalną rewolucją w sektorze lotniczym, kosmicznym i samochodowym. Jego wytwarzanie jest stosunkowo prostą technologią, a zastosowanie ograniczone jedynie wyobraźnią konstruktora! Wyobraźmy sobie sterowanie w ten sposób lotkami samolotu, co praktycznie pozwoliłoby na wyeliminowanie aluminium i skomplikowanego układu siłowników z konstrukcji. Puśćmy wodze fantazji i pójdźmy jeszcze dalej. Zastosowanie takiego materiału w konstrukcji samochodów Formuły 1, na przykład w tylnych spoilerach, może pozwolić na poprawę aerodynamiki pojazdów i dodatkowe skrócenie czasu pojedynczego okrążenia. Takie uatrakcyjnienie wyścigów na pewno spotkałoby się z pozytywnym odbiorem fanów motosportu.

Źródło: pnas.org; newatlas.com

Share
Disqus Comments Loading...
Autor
Redakcja Kompozyty.net

Powiązane

Polska prezentuje innowacje w technologiach kompozytowych na Global Industry w Paryżu

W ramach wystąpień na prestiżowych targach Global Industry w Paryżu, Polska stanęła na wysokości zadania,…

% dni temu

Targi GLOBAL INDUSTRIE 2024

Z ogromną przyjemnością zapraszamy do odwiedzenia naszego stoiska na prestiżowych targach GLOBAL INDUSTRIE International Trade…

% dni temu

Międzynarodowe konsorcjum uruchamia inicjatywę wspierającą europejskie firmy w budowie odpornych łańcuchów dostaw

Oslo, Norwegia, 9 marca 2024 - Konsorcjum ResC4EU z dumą ogłasza uruchomienie swojej inicjatywy współpracy…

% dni temu

Polski Klaster Technologii Kompozytowych: Na Froncie Innowacji w Druku 3D

W obliczu nieustannie rosnącej roli technologii druku 3D w przemyśle produkcyjnym, Polski Klaster Technologii Kompozytowych…

% dni temu

1. “Ukrainian – Polish – German Virtual Meeting”

“Modern composite and construction materials and technologies today and in the future” Wirtualne spotkanie polsko-niemiecko-ukraińskie…

% dni temu

Wspólnie ku Przyszłości Wodorowej: Kluczowe Spotkanie w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego

W dynamicznie rozwijającym się świecie technologii wodorowych, Polski Klaster Technologii Kompozytowych miał zaszczyt uczestniczyć w…

% dni temu