Autor: Marcin Godzierz
W ostatnim czasie na stronie prestiżowego czasopisma „Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America” szwedzcy autorzy z KTH Royal Institute of Technology opublikowali artykuł dotyczący odkształcalnych kompozytów typu CFRP. Czy to kolejny krok do rewolucji w sektorze lotniczym i kosmicznym?
Opisany przez autorów kompozyt składa się z warstw laminatu węglowego przedzielonych stałych elektrolitem, czyli tak naprawdę baterią typu Li-ION o grubości kilku milimetrów (Rys. 1). Uzyskany w ten sposób materiał miał gęstość na poziomie 1.6 gm/cm3, co czyni go nawet lżejszym od komercyjnych kompozytów CFRP. Ponadto, obecność baterii litowo-jonowej pozwoliła autorom na uzyskanie znacznych odkształceń kompozytu w polu elektrycznym, bez zniszczenia samego materiału (Rys. 2)!
Taki materiał, jeśli tylko zachowa większość swoich właściwości mechanicznych (tj. sztywność i wytrzymałość na rozciąganie), jest potencjalną rewolucją w sektorze lotniczym, kosmicznym i samochodowym. Jego wytwarzanie jest stosunkowo prostą technologią, a zastosowanie ograniczone jedynie wyobraźnią konstruktora! Wyobraźmy sobie sterowanie w ten sposób lotkami samolotu, co praktycznie pozwoliłoby na wyeliminowanie aluminium i skomplikowanego układu siłowników z konstrukcji. Puśćmy wodze fantazji i pójdźmy jeszcze dalej. Zastosowanie takiego materiału w konstrukcji samochodów Formuły 1, na przykład w tylnych spoilerach, może pozwolić na poprawę aerodynamiki pojazdów i dodatkowe skrócenie czasu pojedynczego okrążenia. Takie uatrakcyjnienie wyścigów na pewno spotkałoby się z pozytywnym odbiorem fanów motosportu.
Źródło: pnas.org; newatlas.com
W 2022 roku podczas targów JEC World, Sojusz European Flax and Hemp Alliance zaprezentował pierwszy…
Na podstawie artykułu naukowego „A comparison of compounding processes and wood type for wood fibre–PP composites” (Bledzki…
Targi JEC World 2025, które odbyły się w dniach 4–6 marca w centrum wystawienniczym Paris…
Targi JEC World 2025, które odbyły się w dniach 4–6 marca w Paryżu, były świadkiem…
GreenOffshoreTech to unikalny projekt finansowany ze środków Unii Europejskiej, który został wyróżniony przez OECD jako przykład…
Już w dniach 10-11 kwietnia 2025 r. w malowniczym Hotelu Zamek Topacz Resort & Art…