W ostatnim tygodniu stycznia 2018 odbywają się targi sprzętu sportowego w centrum wystawienniczym w Monachium, gdzie można było zobaczyć rozwiązania proponowane na sezon 2018/2019. Nas najbardziej interesowały naturalnie rozwiązania kompozytowe, w różnych dziedzinach sportu. Należy zauważyć, że rynek produktów sportowych rozwija się w niesamowitym tempie, gdyż coraz więcej ludzi prowadzi aktywny tryb życia, interesuje się nowymi rozwiązaniami i droższym sprzętem. Targi były podzielone na kilka stref, z których najbardziej dominował obszar sportów zimowych. Wielu wystawców ze wszystkich krajów przedstawiało swoje rozwiązania, jednak pośród wielkich firm wyróżniała się masa producentów tzw. „custom’owych”. Jak wiadomo produkcja nart to łączenie warstw różnych materiałów i wykorzystanie różnych włókien wzmacniających jak węglowe, szklane, czy naturalne.
Pośród wielu wystawców wyróżniało się stoisko polskiej firmy Monk Custom, a ich produkty otrzymały prestiżową nagrodę na wystawie.
Przykładowe zdjęcia przedstawiliśmy poniżej.
Ciekawym rozwiązaniem kompozytowym były również kompozytowe kaski narciarskie wykonane przez firmę UVEX, sprzedawane jako produkt premium.
Kaski wykonane zostały o technologii RTM i oferowane są w kolorystyce czarno-złotej. Prawdopodobnie miejsca łączenia zostały zasłonięte przez złote naklejki. Zobaczcie zdjęcia-co myślicie?
Również ciekawym produktem kompozytowym są buty wzmocnione strukturami węglowymi poprawiającymi stabilność stopy podczas uprawiania sportu. Rossiniol wykonał również podeszwę wzmocnioną włóknem węglowym. Zdjęcia butów poniżej. Te elementy nadają się do wykorzystania technologi prasowania np. Thermoset Sheet Forming. Rossiniol zaprezentował również kaski wykonane z kompozytow węglowych.
Ciekawe rozwiązanie przedstawiła również firma Dynafit, która nie tylko wykonała stabilizatory karbonowe, ale pokusiła się wykonać całe buty, jak również narty przeznaczone do Skituringu. Firma za pokazany produkt otrzymała złotą nagrodę targów. Poniżej zdjęcie produktu. Wzmocnienia butów wykonane z komponentów kompozytowych również można było zobaczyć na stoisku Alpina. Można zaobserwować tendencje, że wcześniej większość firm prubowało wykonać całe buty z z kompozytów węglowych, a obecnie projektowane rozwiązania preferują wybiórcze wzmocnienia węglowe jak podeszwa i usztywnienia okolicy kostki, natomiast pozostałe elementy buta są wykonane z materiałów oddychających.
Bardzo ciekawą grupą produktów są również ochraniacze, przeznaczone do różnych rodzajów sportów wyczynowych. Rozpoczynając od narciarstwa poprzez sztuki walki, kończąc na tak egzotycznych sportach jak Buggy Rolling. Poniżej kilka zdjęć pokazujących najnowsze rozwiązania, z których największą uwagę jury konkursu zwróciły ochraniacze firmy Leki, które otrzymały złotą nagrodę. Jest to oczywiście słuszny trend wykorzystania lekkich materiałów kompozytowych, ze względu na obniżenie masy całego zawodnika pozwala na osiągnięcie lepszych wyników.
Ciekawymi produktami i rozwiązaniami mogły również pochwalić się firmy produkujące elektrycznie napędzane deskorolki zwane longboardami. Podobnie jak w przypadku samochodów elektrycznych, czym lepszy stosunek mocy do masy tym większy jest zasięg pojazdu. Produkowane przez nich pojazdy poruszają się z prędkością nawet do 30 km/h i wykonane są najczęściej z kompozytu węglowego, dwóch skorup we wnętrzu ktorych umieszczone są baterie i sterowanie. Przykłady kilku rozwiązań poniżej.
Polecam również krótki filmik z targów:
Zapraszamy Członków Polskiego Klastra Technologii Kompozytowych do udziału w nadchodzących wydarzeniach branżowych, w których Polski…
Już w lipcu 2025 roku światowe środowisko naukowe i przemysłowe zajmujące się materiałami kompozytowymi spotka…
Źródło informacji: JEC Composites Wiodący koncern paliwowo-chemiczny ExxonMobil poinformował o zawarciu porozumienia licencyjnego, które umożliwi komercyjne wykorzystanie…
Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie w rozwój zaawansowanych materiałów, w tym technologii kompozytowych, oferując szereg…
Polski Klaster Technologii Kompozytowych przeprowadził ankietę wśród swoich członków, aby lepiej zrozumieć potrzeby i oczekiwania…
Polski Klaster Technologii Kompozytowych (PKTK) aktywnie uczestniczy w pracach Rady Społecznej Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki…