Technologie

Infuzja 4.0: innowacja w monitorowaniu infuzji próżniowej

Fraunhofer Institute for Structural Durability and System Reliability LBF zainicjował nowy projekt skupiający się na skuteczności czujników światłowodowych w monitorowaniu procesu infuzji próżniowej podczas produkcji dużych elementów kompozytowych.

Projekt Infuzja 4.0
Infusion 4.0, projekt finansowany przez niemieckie Federalne Ministerstwo Gospodarki i Energetyki, będzie prowadzony przez firmę Fraunhofer i jej partnera MT Aerospace AG. MT produkuje duże elementy z CRFP z zastosowaniem procesów infuzji próżniowej wzmocnione włóknem węglowym (CFRP). W procesie infuzji próżniowej, sucho zawinięte preformy są wkładane do worka próżniowego i jest infiltrowany żywicą, obracając się powoli element w piecu. Według firm, inteligentne czujniki są niezbędne do monitorowania frontu przepływu żywicy oraz do optymalizacji procesu. Naukowcy z firmy Fraunhofer LBF integrują czujniki światłowodowe w elemencie już w trakcie procesu nawijania w różnych pozycjach. Czujniki te kontrolują front żywicy na tym etapie produkcji.

Czujniki światłowodowe
Według Instytutu Fraunhofera, w miejscu, gdzie żywica styka się z suchymi włóknami, umieszczone sensory optyczne a sygnały są przekazywane z elementu w piecu do komputera zewnętrznego monitorującego. Pozycja czujnika na wirtualnym elemencie pozwala pozyskać informacje, kiedy front infiltracji do czujnika.

„Po raz pierwszy otrzymujemy przejrzyste informacje dotyczące procesu produkcji tych elementów grubościennych”, powiedział Martin Lehmann, pracownik naukowy Fraunhofer LBF. „Zwiększa to niezawodność procesu w przypadku infuzji próżniowej”.

Zalety nowego procesu produkcyjnego
Według Lehmanna nowy proces produkcyjny może zwiększyć stabilność procesu, a informacje uzyskane w wyniku monitorowania przepływu żywicy mogą pomóc w zapewnieniu powtarzalności i jakości nowego produktu, umożliwiając w razie potrzeby interwencję podczas produkcji.

Source: Fraunhofer and Materials Today

Zobacz również:

Share
Disqus Comments Loading...
Autor
Redakcja Kompozyty.net

Powiązane

Polska prezentuje innowacje w technologiach kompozytowych na Global Industry w Paryżu

W ramach wystąpień na prestiżowych targach Global Industry w Paryżu, Polska stanęła na wysokości zadania,…

% dni temu

Targi GLOBAL INDUSTRIE 2024

Z ogromną przyjemnością zapraszamy do odwiedzenia naszego stoiska na prestiżowych targach GLOBAL INDUSTRIE International Trade…

% dni temu

Międzynarodowe konsorcjum uruchamia inicjatywę wspierającą europejskie firmy w budowie odpornych łańcuchów dostaw

Oslo, Norwegia, 9 marca 2024 - Konsorcjum ResC4EU z dumą ogłasza uruchomienie swojej inicjatywy współpracy…

% dni temu

Polski Klaster Technologii Kompozytowych: Na Froncie Innowacji w Druku 3D

W obliczu nieustannie rosnącej roli technologii druku 3D w przemyśle produkcyjnym, Polski Klaster Technologii Kompozytowych…

% dni temu

1. “Ukrainian – Polish – German Virtual Meeting”

“Modern composite and construction materials and technologies today and in the future” Wirtualne spotkanie polsko-niemiecko-ukraińskie…

% dni temu

Wspólnie ku Przyszłości Wodorowej: Kluczowe Spotkanie w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego

W dynamicznie rozwijającym się świecie technologii wodorowych, Polski Klaster Technologii Kompozytowych miał zaszczyt uczestniczyć w…

% dni temu