Kompozytowe rowery wytwarzane z termoplastów

Kompozytowe rowery wytwarzane z termoplastów.Wytwarzanie rowerów kompozytowych na dobre zagościło już na rynku europejskim i światowym. Trend ten jest widoczny głównie w przypadku rowerów sportowych oraz elektrycznych – gdzie masa odgrywa najważniejszą rolę.

Jednak ceny rowerów wytwarzanych głównie z materiałów duroplastycznych ze wzmocnieniem węglowym są ciągle wysokie, ponieważ związane jest to głównie z dwoma czynnikami:

– wysokimi cenami włókien węglowych 

– drogą (czasochłonną) metodą wytwarzania – przeważnie z wykorzystaniem Autoclawu

Dlatego Instytut Konstrukcji Lekkich i Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych (ILK/TU Dresden) wraz z firmą Rehau podeszli do tematu zupełnie inaczej. 

Zaproponowali wykorzystanie termoplastycznych osnów ze wzmocnieniem tekstylnym – czyli termoplastycznych płyt organicznych (thermoplastic organo sheets) w połączeniu z wtryskiem. 

Wstępne przeformowanie termoplastycznych płyt organicznych następuje w podgrzanej formie zainstalowanej na odpowiednich wymiarów wtryskarce, a następnie następuje wtrysk tworzywa pozwalającego na wypełnienie przestrzeni takich jak żeberka, czy zgrubienia. Możliwe jest również zastosowanie tworzywa sztucznego z włóknem długim bądź krótkim (definiowane stosunkiem średnicy włókna do jego długości).

Jako, że proces jest bardzo krótki, można ewidentnie skrócić czas pozwalający na wykonanie gotowego elementu ramy (liczony w sekundach, a nie godzinach jak w przypadku metody Autoclawu, albo worka), co pozytywnie wpływa na koszt całej struktury. 

Pamiętać należy jednak również o wadach tej metody. Przeformowywanie materiałów